wnetwesele.pl

ślub, wesele, moda, uroda, eventy

Wesele

Kamerzysta na wesele – niezbędny czy może już przeżytek?

Kamerzysta na wesele – niezbędny czy może już przeżytek?

Kiedyś usługi kamerzysty i fotografa na weselu były czymś bardzo wyjątkowym i zarezerwowanym dla najbogatszych. Później, gdy sprzęt stał się tańszy i pojawiło się więcej fachowców – kamerzyści byli zatrudniani właściwie na każdym weselu. Obecnie kamera cyfrowa znajduje się właściwie w prawie każdym telefonie komórkowym, więc zatrudnianie kamerzysty nie wydaje się już być koniecznością. Jak jest naprawdę? Czy kamerzysta na wesele i fotograf są potrzebni, czy też ich usługi to dodatkowy wydatek?

Profesjonaliści

Kamerzysta i fotograf na wesele nigdy nie są ludźmi z przypadku. To profesjonaliści, którzy mają doświadczenie, umiejętności, wiedzę i odpowiedni sprzęt. Nie można porównywać jakości zdjęcia zrobionego na szybko telefonem, do takiego wykonanego przez wysokiej jakości aparat. Właśnie z tego powodu popyt na usługi fotografów zawsze będzie całkiem duży. Można się jednak zastanowić czy zdjęcia z samego wesela są konieczne. Niektórzy decydują się na zamówienie fotografii tylko do określonej godziny lub też umawiają się na dodatkową sesję w studio lub plenerze. Wiele zależy od charakteru wesela. Jeśli jest to skromna impreza, podczas której goście po prostu siedzą przy stole i jedzą, to najprawdopodobniej nie będzie zbyt dużo okazji do dobrych i ciekawych zdjęć. Zobacz także: sesja ślubna w szklarni.

Nikt nie chce mieć przecież w ślubnym albumie zdjęć kotletów lub rosołu. Jeśli jednak uroczystość odbywa się w bajkowej oprawie, goście tańczą, wypuszczają w niebo lampiony i mówiąc prosto — dużo się dzieje — to kamerzysta i fotograf będą mieli sporo pracy i wiele sytuacji do uwiecznienia. Na takie huczne wesela zdecydowanie warto zatrudnić fachowców.

sesja ślubna

Fotobudki

W ostatnich latach bardzo popularne stały się fotobudki, które czasami mają na weselu zastąpić fotografa. Są to maszyny, które same robią zdjęcia, a następnie je drukują. W ten sposób w ciągu kilku minut można mieć piękną pamiątkę z wesela. Dostępne są też zabawne gadżety, które można zabrać ze sobą do zdjęć. Mogą to być kapelusze, okulary, sztuczne nosy i wąsy czy też zabawne teksty na patykach. Korzystanie z fotobudki to świetna zabawa, ale trudno wyobrazić sobie umieszczenie takich zdjęć w rodzinnym albumie jako jedynej pamiątki z własnego ślubu. Właśnie z tego powodu fotobudki powinny być traktowane raczej jako zabawne atrakcje, niż jako alternatywę dla profesjonalnego fotografa.

Fotobudki zdecydowanie lepiej sprawdzą się na imprezach takich, jak: urodziny, wieczory panieńskie i kawalerskie czy też studniówki. To propozycja, która spodoba się zdecydowanie bardziej młodym odbiorcom, niż miłośnikom tradycji i pozowanych zdjęć. To zrozumiałe i trzeba to uszanować. Zdarza się jednak, że narzeczeni dzielą wesele na dwa dni – jeden dzień dla rodziny, a drugi dla znajomych. W takim wypadku w dniu imprezy dla znajomych fotobudka będzie strzałem w dziesiątkę.

Zobacz także: https://www.wnetwesele.pl/najlepsze-atrakcje-podczas-przyjecia-weselnego/

Kamerzysta na wesele – nagrania z drona

Kamerzysta na wesele może także nagrywać je z lotu ptaka. Obecnie są już w Polsce firmy, które świadczą usługę nagrania uroczystości z drona. Jak na razie jest to dość droga przyjemność, ale bez wątpienia jest też bardzo imponująca. Jeśli ślub i wesele odbywają się pod chmurką, to nic nie stoi na przeszkodzie, by uwiecznić tę chwilę w sposób wyjątkowo bajkowy. Ujęcia z drona z całą pewnością ożywią tradycyjne nagranie z wesela i sprawią, że będzie bardziej prezentowało się jak Hollywoodzka produkcja. Nagrania z drona sprawdzą się przy każdej porze roku. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie każdy kamerzysta na wesele oferuje nagranie takich ujęć. Jak na razie jest to wciąż dość niszowa usługa, bo operowanie dronem na odpowiedniej wysokości, by zrobić ciekawe nagranie, wymaga nie tylko umiejętności, ale też doświadczenia i odpowiednich uprawnień.

Drony wykorzystywane do tego zadania nie przypominają w niczym zabawek za kilkaset złotych, które można kupić w supermarkecie. To urządzenia dużo bardziej skomplikowane i zdecydowanie droższe. Wymagają więc odpowiedniego ich użytkowania. Ciekawym rozwiązaniem jest też przeprowadzenie ceremonii zaślubin pod chmurką i nagranie także jej przy pomocy drona. Nie jest to na razie możliwe w przypadku ślubu kościelnego, ale uroczystości cywilne mogą już od kilku lat odbywać się poza urzędem. Decydując się na taki ślub, można uwiecznić go w bardzo wyjątkowy sposób i zapewnić mu oprawę, jak z romantycznego filmu.

Goście powinni skupić się na zabawie

Wróćmy jeszcze do pytania zadanego we wstępnie do artykułu – czy kamerzysta i fotograf na weselu są potrzebni, czy też ich usługi to dodatkowy wydatek? Z jednej strony doskonale wiemy, że każdy gość wesela będzie miał w swojej kieszeni lub torebce aparat i kamerę cyfrową. Będzie więc sporo osób, które będą mogły uwiecznić imprezę i zrobić z niej zdjęcia. Później wystarczy tylko je zebrać i wybrać najlepsze ujęcia. Z drugiej strony mamy profesjonalnego fotografa, który ma już doświadczenie w fotografowaniu podobnych imprez oraz wysokiej jakości sprzęt.

fotograf ślubny

Co jest lepsze?

Cóż, robienie zdjęć przez gości tylko w teorii jest takie proste. Zebranie ich później może być całkiem trudne. Z pewnością spora ich część nie będzie się nadawała do niczego, bo zdjęcia będą rozmyte lub niewyraźne. Niewykluczone też, że goście będą fotografowali jedynie siebie i swoich najbliższych. W ten sposób może okazać się, że nowożeńców prawie nie ma na pamiątkowych zdjęciach lub każde ujęcie przedstawia ich z innymi gośćmi. Oznacza to, że ostatecznie nie mają oni żadnej romantycznej pamiątki z własnego wesela.

Poza tym — goście na imprezie mają się bawić, a nie pstrykać zdjęcia. Jeśli zajmą się oni biesiadowaniem, tańczeniem i udziałem w zabawach, to nie będą mieli czasu na robienie zdjęć. Właśnie dlatego przyda się fotograf i kamerzysta na wesele. Oni nie są zaproszonymi gośćmi, ale osobami, które podczas uroczystości pracują. Nie ma więc żadnego ryzyka, że zostaną wciągnięte w zabawę i zapomną o tym, co należy do ich obowiązków. Pozostaje także kwestia tego, że proszenie gości o to, by sami robili sobie pamiątkowe zdjęcia, jest po prostu nieeleganckie. Niektórzy goście – zwłaszcza ci starej daty – mogą poczuć się obrażeni taką propozycją. Bezpieczniej jest więc z nią nie wychodzić.

Zobacz także: https://www.wnetwesele.pl/czy-pastelowe-wesele-wciaz-jest-w-modzie/

Kamerzysta na wesele – pamiątka na całe życie

Warto też przypomnieć bardzo ważną kwestię – film i zdjęcia z wesela są pamiątką na całe życie. Muszą być piękne. Być może będziecie do nich często wracać, albo oglądać, by uczcić kolejną rocznicę. Będziecie je pokazywać w przyszłości dzieciom i wnukom. Wcześniej będą oglądali je wasi znajomi i rodzina. Chociażby z tych powodów warto zatrudnić specjalistów, którzy wiedzą, co zrobić, by ten ważny dzień został odpowiednio udokumentowany. Być może wahacie się jeszcze nad ich zatrudnieniem, bo usługi specjalistów nie są tanie. Z pewnością trzeba się liczyć z kosztem dodatkowych kilku tysięcy złotych. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę, ile kosztuje organizacja całego wesela, to ta kwota nie wydaje się już taka wysoka. Jest to po prostu kolejny koszt, z którym trzeba się liczyć i który warto ponieść, by w dniu wesela nie przejmować się już kwestiami organizacyjnymi, ale po prostu cieszyć się ze swojego święta.

Udostępnij