wnetwesele.pl

ślub, wesele, moda, uroda, eventy

Ślub

Ile kosztuje ślub cywilny?

Ile kosztuje ślub cywilny?

Coraz więcej par decyduje się na ślub cywilny. W społeczeństwie istnieje bowiem przekonanie, iż zorganizowanie takiego ślubu jest dużo tańsze, niż zawarcie związku małżeńskiego w kościele. Czy aby na pewno tak jest? Ile kosztuje ślub cywilny? Dlaczego wiele par wybiera taką formę? Na te oraz na wiele więcej innych pytań odpowiedzi znajdują się poniżej.

Ślub cywilny a ślub kościelny

Kilkanaście lat temu dominowały w Polsce raczej śluby kościelne. Powoli zostają one wyparte przez śluby cywilne. Mnóstwo osób wybiera zawarcie małżeństwa w Urzędzie Stanu Cywilnego. Wydaje im się, że ta forma jest dużo szybsza, prostsza i wymaga załatwienia mniej formalności. Ponadto ksiądz udziela ślubu kościelnego tylko i wyłącznie w kościele. Urzędnik ślub cywilny może udzielić tak naprawdę wszędzie (gdzie tylko sobie życzy tego para młoda). I ten aspekt przeważa często za tym, iż pary wolą po prostu wziąć ślub cywilny. Można go bowiem zorganizować w wyjątkowym miejscu, które ma np. szczególne znaczenie dla pary młodej.

Wiele osób decyduje się więc na śluby plenerowe. Odbywają się one w pięknych parkach, na plażach, na tarasach pałacyków i zamków, w górach oraz za granicą. Jeżeli jednak para chce zorganizować ślub cywilny w naprawdę niestandardowym miejscu, to same formalności pozostają bez zmian. Jednak koszt takiej imprezy jest oczywiście dużo większy, niż jeżeli miałby taki ślub odbyć się po prostu w Urzędzie Stanu Cywilnego. Zobacz także: Ślub sponsorowany

ślub cywilny

Ile kosztuje ślub cywilny – formalności

Para, która chce związać się ze sobą na całe życie i planuje zawrzeć małżeństwo przed urzędnikiem, powinna wcześniej spełnić kilka formalności. Jeżeli dwie osoby są pełnoletnie, nie są w żadnym innym związku małżeńskim oraz nie łączy ich pokrewieństwo, wówczas udają się wcześniej do swojego Urzędu Stanu Cywilnego, gdzie muszą wypełnić stosowne wnioski. Urzędnik ma obowiązek dokładnie sprawdzić osoby, które pragną zawrzeć małżeństwo pod wieloma względami. Wówczas także ustala się z urzędnikiem szczegóły dotyczące ślubu. Jest to także odpowiedni moment, by zgłosić chęć zawarcia małżeństwa poza urzędem. Dla urzędników nie ma problemu, by udzielić ślubu w różnych miejscach (powinni jednak być oni o tym wcześniej poinformowani).

Czy można zgłosić się do innego Urzędu Stanu Cywilnego, niż się mieszka w celu dokonania wszystkich formalności?

Zdecydowanie tak. Pary często mieszkają kilkaset kilometrów od rodzinnej miejscowości. W każdym urzędzie będą mogli oni dopełnić wszystkich formalności (a urzędy po prostu wymienią się między sobą dokumentami). Trzeba jednak pamiętać, iż załatwiając ślub cywilny w innym urzędzie, niż się mieszka, nie można liczyć na to, iż urzędnik pominie jakiekolwiek kwestie, które mogą przyczynić się do tego, iż małżeństwo nie powinno zostać zawarte (np. ubezwłasnowolnienie jednej osoby).

Ile kosztuje ślub cywilny?

W przypadku ślubu cywilnego koszty są dokładnie określone w stosownych dokumentach. Przy załatwianiu formalności należy wnieść opłatę w wysokości 84 zł. Za ślub cywilny poza Urzędem Stanu Cywilnego, pobierana jest natomiast dodatkowa opłata w wysokości 1000 zł. Urzędnik natomiast nie pobiera żadnej opłaty za udzielenie ślubu. Zupełnie inaczej sprawa wygląda, gdy chce się zawrzeć związek małżeński w kościele. Mimo iż księża wprost nie wskazują, ile wynosi opłata za ślub, to jednak przyjęło się, iż pary naprawdę duże kwoty przekazują w kopertach księżom. Przeważnie jest to kwota rzędu od 400 zł do nawet 1000 zł. Ponadto, księdzu nie zawsze podoba się to, jak para chce zorganizować uroczystość w kościele. Na przystrojenie kościoła, czy też na zorganizowanie śpiewaczki lub skrzypaczki – ksiądz musi wyrazić swoją zgodę.

Warto zobaczyć: https://www.wnetwesele.pl/jak-wybrac-zaproszenia-slubne/

Ile kosztuje ślub cywilny – dodatkowe koszty

Jak wspomniano powyżej ślub w kościele często wiąże się z masą dodatkowych kosztów, które musi ponieść para. Wiele osób bowiem chce, by ich kościół pięknie prezentował się w dniu ślubu. Wynajmuje się dekoratorki, które ozdabiają kościół świeżymi kwiatami, kokardami, efektownymi materiałami, lampionami i świecami. Ponadto, sama msza może być wzbogacona także o dodatkowe osoby, które umilą uroczystość. Mnóstwo par decyduje się na profesjonalnych piosenkarzy, na orkiestrę lub na osoby grające na skrzypcach. Czasami te wszystkie osoby także sporo liczą za takie usługi, więc ślub w kościele wzrasta o kilka tysięcy złotych.

Ponadto, kościoły często znajdują się w dość sporej odległości od sal weselnych. Wówczas para młoda czuje się zobowiązana, by zorganizować transport dla swoich gości weselnych. Wynajęcie busów, autobusów lub kierowców taksówek to także dodatkowy, dość wysoki koszt. Nie muszą o nim myśleć osoby, które organizują ślub cywilny w parku przed salą weselną. Wówczas nie trzeba się martwić o transport, gdyż wszystko odbywa się w jednym miejscu.

ślub cywilny koszt

Ślub przed urzędnikiem

Goście, którzy zaproszeni są na ślub cywilny w plenerze bardzo często nie czują dyskomfortu związanego ze znalezieniem odpowiedniej kreacji, która równocześnie będzie nadawać się do kościoła, jak i potem na salę weselną. Szczególnie panie często czują napięcie, gdyż do kościoła muszą zorganizować dodatkowe nakrycia do odsłoniętych sukienek. W przypadku ślubu cywilnego nie trzeba tak się stresować ubiorem. Oczywiście, jak na większości ślubów goście (jak i sama para młoda) powinni wyglądać elegancko, jednak nie trzeba się martwić, czy wypada iść w krótkiej mini lub sukience z odsłoniętymi plecami, czy też ramionami.

Zobacz także: https://www.wnetwesele.pl/jakie-sa-alternatywy-dla-bialej-sukni-slubnej/

Ślub cywilny w kilka dni

Pary często decydują się na ślub cywilny nie tylko ze względu na niższe koszty, ale i również dlatego, że znacznie szybciej można go zorganizować. Tak naprawdę para, która chce się pobrać może udać się do urzędu i już po kilku dniach mogą cieszyć się oni nowym statusem związku. Nie trzeba bowiem rezerwować daty ślubu z ogromnym wyprzedzeniem (tak jak to ma miejsce często w kościele). Ponadto, w ciągu jednego dnia można zorganizować nawet i kilka ślubów. W kościele nie zawsze jest to możliwe choćby ze względu na dekoracje pary młodej. Ponadto, ślub cywilny trwa 20 minut, natomiast ślub kościelny trwa czasami nawet i dwie godziny.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Mnóstwo par decyduje się także na ślub cywilny, gdyż nie mają oni czasu na formalności, których często wymagają księża przed udzieleniem ślubu kościelnego. Ksiądz namawia bowiem narzeczonych, by uczestniczyli oni w kursie przedmałżeńskim, by przychodzili na rozmowy z księdzem oraz by przed ślubem wyspowiadali się. Nie każdy czuje taką potrzebę, dlatego też nie wszystkie pary chcą poświęcać tyle czasu na przygotowania, by stanąć przed ołtarzem.

Jak widać z powyższego, warto postawić na ślub cywilny, gdyż formalności w tym przypadku są naprawdę bardzo proste i szybkie. Nie trzeba się obawiać żadnych przeciwności losu, ani też uczestniczyć w jakichkolwiek dodatkowych przygotowaniach. Poza tym para może zorganizować ślub cywilny gdziekolwiek zechce. Jeżeli przyszli małżonkowie marzą o ślubie na plaży, w kinie, w górach, na tarasie historycznego zamku – jest to jak najbardziej możliwe. Od wielu lat jest taka możliwość i trzeba przyznać, że coraz więcej par chętnie z tego korzysta. Przekonanie, iż ślub cywilny jest mniej oficjalny, niż ślub kościelny także dawno stało się niekatulane.

Urzędnicy, jak i same pary młode bardzo dbają o to, by to wydarzenie było naprawdę wyjątkowe dla nich. Biorąc ślub cywilny także można założyć piękną, efektowną białą suknię i smoking. Ślub cywilny wcale nie jest mniej ważny od ślubu kościelnego. Dlatego też warto to zrobić po swojemu, tak jak wymarzyła sobie para. Ślub to w końcu wielkie wydarzenie, które nie powinno być organizowane pod publikę. Przede wszystkim przyszli małżonkowie powinni zrobić to tak, jak sami chcą. Trzeba przyznać, iż skromne, minimalistyczne śluby cywilne wyglądają najlepiej. Ten trend jest modny od kilku sezonów, więc warto za nim podążać. Nie trzeba bowiem brać kredytu na całą oprawę ślubu, gdyż można go zorganizować niewielkim kosztem w naprawdę elegancki, stylowy sposób.

Udostępnij