wnetwesele.pl

ślub, wesele, moda, uroda, eventy

Uroda

Biżuteria – 3 rodzaje ozdób, które najchętniej nosimy

Biżuteria – 3 rodzaje ozdób, które najchętniej nosimy

Biżuteria noszona jest od tysięcy lat. Symbolizowała ona niegdyś status społeczny, pełniła funkcje religijne czy po prostu ozdobne. Stanowiła również o autorytecie królów i władców, a także kapłanów. I choć obecnie jej zastosowanie zredukowano niemal wyłącznie do funkcji ozdobnych, nadal chętnie jest kupowana i noszona, a producenci dokładają starań by była ona oryginalna i wykonana z najlepszych materiałów. Biżuterię kupujemy nie tylko dla siebie, ale bardzo często jako prezent dla najbliższych. Jakie jej typy nosimy najczęściej?

  1. Naszyjniki
  2. Sygnety
  3. Pierścionki

Naszyjniki

Naszyjnik to ozdobny dodatek, który pasuje niemal do każdej stylizacji. Podkreśla on urodę osoby, która go założyła, jest także doskonałym uzupełnieniem kreacji. Naszyjnik to, jak sama nazwa wskazuje, ozdoba na szyję, jednak jest to bardzo ogólna definicja – zawierają się w w niej łańcuszki, sznury pereł, zawieszki na rzemieniu, kolie czy naszyjniki młodzieżowe. O tym, do jakiej kategorii należy naszyjnik, decyduje jego długość – inną mają klasyczne kolie, inną chokery, jeszcze inną klasyczne sznury. Są to bardzo efektowne ozdoby, uatrakcyjniające szyję i dekolt. Naszyjniki młodzieżowe są bardzo popularne wśród najmłodszych użytkowniczek, z kolei złote lub z zawieszką z kamieniem szlachetnym uwielbiają nieco starsze kobiety.

Sygnety

Sygnet to pierścień noszony przez mężczyzn, który w zamierzchłych czasach stanowił pieczęć do lakowania korespondencji. Aktualnie funkcję te zatracił, jednak nadal często można spotkać go na męskiej dłoni. Obecnie wykonywany jest przeważnie z metali szlachetnych, może również zawierać cenne kamienie (na przykład sygnet z rubinem). Często dla mężczyzn ma on wartość sentymentalną – bywa pamiątką rodzinną, przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Noszą go także osoby, pragnące podkreślić swój status społeczny – sygnet z rubinem idealnie się do tego nadaje. Ma on również czasem symbolikę patriotyczną – wówczas zawiera wytrasowane godło państwowe lub symbol kotwicy.

Pierścionki

Pierścionki to ozdoba dłoni kobiecej znana od tysięcy lat. Maja one znaczenie nie tylko ozdobne, ich noszenie pełne jest symboliki. Zwłaszcza pierścionek z kolorowymi kamieniami niesie pewien przekaz – pierścionek z diamentem to oznaka, iż nosząca go osoba jest zaręczona, brylant to symbol miłości, rubin – namiętności i pożądania, natomiast szafir symbolizuje mądrość i zaufanie. Pierścionek z kolorowymi kamieniami wytwarzany jest często ze złota, jednak w ostatnich czasach coraz częściej wykonuje się je ze srebra, tytanu lub platyny.

Udostępnij