wnetwesele.pl

ślub, wesele, moda, uroda, eventy

Wesele

Zabawy weselne – najpopularniejsze propozycje

Zabawy weselne – najpopularniejsze propozycje

Na każdym weselu muszą być zabawy. To właśnie dzięki nim czas płynie szybciej, a goście mają sporo frajdy. Niektóre zabawy mają podłoże historyczne i pojawiają się na weselach od wielu lat, inne – to nowoczesne pomysły, które nie są jeszcze zbyt dobrze znane. Wiele zabaw przywędrowało do nas z Zachodu i dopiero odnajdują swoje miejsce w naszej kulturze. Jakie są najpopularniejsze zabawy weselne? Jak wyglądają? Jak je przeprowadzić?

Wiele zależy od wodzireja

Za organizację zabaw na weselu odpowiada wodzirej. Często jednak przed imprezą ustala on z przyszłymi nowożeńcami, jakie gry weselne pojawią się podczas wieczoru. Niektóre z zabaw bywają kontrowersyjne i młodzi mogą nie życzyć sobie ich rozgrywania. Wodzirej powinien zostać o tym uprzedzony po to, by nie było później nieprzyjemnego zaskoczenia. Zabawy powinny być wesołe i nie mogą sprawić, że ktoś na sali będzie czuł się niezręcznie. Dlatego najprościej jest ustalić z osobą prowadzącą, jakie zabawy będą mile widziane. Zwykle wodzirej ma też swoje własne propozycje i może doradzić młodym, które z gier najlepiej rozgrzewają tłum i tworzą najciekawsze wspomnienia.

Zobacz więcej: https://www.wnetwesele.pl/najlepsze-atrakcje-podczas-przyjecia-weselnego/

Zabawy weselne – Łowcy skarbów

W tej zabawie chodzi o przynoszenie fantów. Młodzi siedzą na krzesłach, a gracze muszą jak najszybciej przynieść im przedmiot wymieniony przez wodzireja. Mogą to być proste rzeczy takie jak: widelec, talerz, kwiat czy portfel. Mogą też być dużo trudniejsze do zdobycia – jak spodnie lub biustonosz. Przed zabawą dobrze jest ustalić z prowadzącym listę przedmiotów, czyli skarbów do przyniesienia. Nie wszystkim spodoba się ta zabawa w wersji z przedmiotami niekonwencjonalnymi, więc jeśli goście są dość konserwatywni, to lepiej jej nie wybierać.

zabawa na weselu

Taniec na gazecie

To jedna z klasycznych zabaw na wesele. Często też można ją zobaczyć na innych imprezach np. podczas balów karnawałowych. Polega ona na tym, że pary muszą tańczyć na rozłożonej gazecie. Co jakiś czas muzykę się przerywa. Wtedy trzeba złożyć gazetę na pół. Zmniejsza się wtedy miejsce do tańca i poruszanie się robi się coraz trudniejsze. Wygrywa ta para, która jest w stanie tańczyć najdłużej na jak najmniejszym kawałku gazety. Ta zabawa wymaga sporo sprawności fizycznej, ale jest też okazją do śmiechu.

Test na zgodność

To bardzo popularna i prosta zabawa. Młodzi siadają na dwóch krzesłach ustawionych do siebie plecami tak, by nie mogli się widzieć. W dłoniach mają buty – jeden swój, a jeden swojej drugiej połowy. Wodzirej zadaje pytania, a młodzi, podnosząc but, muszą na nie odpowiedzieć. Przykładowo pada pytanie: „kto lepiej gotuje?”. Pan młody podnosi damski but oznaczający jego żonę, a ona podnosi jego but. Oznacza to, że oboje uważają, że to druga strona gotuje lepiej. Ten test zgodności może przynieść sporo śmiechu, zwłaszcza gdy pytania są dość kontrowersyjne lub trudne. Wtedy może się okazać, że młodzi mają zupełnie różne zdanie.

Zabawy weselne – Pociąg

To jedna z najpopularniejszych gier. Sprawdza się doskonale na każdej imprezie, bo dobre zabawy na wesele angażują wszystkich – niezależnie od wieku. Zabawa ta polega na tym, że gości ustawiają się jeden za drugim. Mogą trzymać się za ręce lub położyć dłonie w pasie poprzedzającej osoby. W ten sposób tworzy się długi pociąg, który tanecznym wężem pokonuje salę. Raz na jakiś czas muzyka cichnie, a wodzirej wykrzykuje nazwę stacji, do której dojechał pociąg. Wtedy wszyscy goście muszą odtańczyć taniec charakterystyczny dla miejsca, do którego dojechali. To bardzo prosta i równocześnie przyjemna zabawa, która może zaangażować wszystkich.

Gorące krzesła

To jedna z tych zabaw, które znają już dzieci w przedszkolu. Na środku sali ustawia się krzesła. Musi ich być o jedno mniej, niż uczestników zabawy. Gdy muzyka gra uczestnicy zabawy tańczą dookoła krzeseł. Nagle – muzyka cichnie. Wtedy gracze muszą jak najszybciej usiąść na krześle. Odpada ta osoba, która nie zdążyła usiąść. Zwykle ta gra jest bardzo zabawna i wszystkim się podoba. Jej atutem jest to, że jest prosta i właściwie każdy zna jej zasady. Tę grę można przeprowadzić kilka razy, z czego jedna z rund może być zarezerwowana wyłącznie dla dzieci. Niewiele weselnych gier angażuje najmłodszych lub nawet nastolatków, ale Gorące krzesła z pewnością będą dla nich odpowiednie i można zaprosić ich do wspólnej zabawy, by nie czuli się wykluczeni podczas imprezy.

Zabawa z bombą

Do zabawy wybiera się kilku uczestników, którzy będą przekazywali sobie z ręki do ręki tykającą bombę. Jest nią przedmiot schowany w kartoniku np. po butach. Może to być budzik z ustawionym czasem albo telefon z ustawionym alarmem. Jeśli bombą jest przedmiot, który sam nie odlicza czasu, to wybuch bomby może po prostu ogłosić DJ lub wodzirej. Nikt nie powinien wcześniej wiedzieć, ile czasu zostało do wybuchu bomby. Każdy z uczestników musi odpowiadać na pytania zadawane przez prowadzącego. Gdy odpowie poprawnie, to przekazuje bombę dalej. Jeśli odpowie źle, to otrzymuje kolejne pytanie. Odpowiada tak długo, aż uda mu się udzielić poprawnej odpowiedzi. Przegrywa osoba, która miała bombę w ręku, gdy alarm zadzwonił lub DJ przerwał zabawę.

Jaka to melodia?

Zespół lub DJ gra pierwsze nuty utworu. Goście zgłaszają się i mają odgadnąć, jaka to melodia. Jeśli im się to uda, piosenka jest odtwarzana dalej, a goście mogą do niej zatańczyć. Jeśli nie zgadną, to utwór jest stopniowo ujawniany, aż w końcu komuś uda się go nazwać prawidłowo. W tej zabawie można przyznawać drobne nagrody, o ile młodzi się na to zdecydują. Przykładowo – osoba, która najwięcej razy zgadła tytuł piosenki, może otrzymać od nich butelkę alkoholu albo słoiczek miodu.

zabawa weselna

Gry plenerowe

Gdy wesele odbywa się pod chmurką, można pozwolić sobie na organizację zupełnie innych gier. Są firmy, które specjalizują się w wypożyczaniu gadżetów niezbędnych do takich zabaw np. ogromnych kostek domino, szachów, kręgli na trawie itd. Do takich zabaw potrzeba sporo miejsca, więc lepiej jest używać ich na świeżym powietrzu niż w zatłoczonej sali. To bardzo ciekawa propozycja, bo gry są formą rozrywki, ale równocześnie mają one dużo więcej klasy niż zabawy w ściąganie zębami podwiązki partnerki lub też bieganie z butelką od piwa schowaną w spodniach. Są to zabawy zdecydowanie mniej kontrowersyjne, które są też odpowiednie dla dzieci. Jeśli są one obecne na weselu, to z pewnością nie będą zgorszone grami plenerowymi, ale raczej chętnie wezmą w nich udział.

Zobacz również: https://www.wnetwesele.pl/czy-weselny-candy-bar-to-dobry-pomysl/

Czy zabawy weselne jeszcze są modne?

Gry weselne są właściwie obowiązkowym elementem każdego hucznego wesela. Jeśli impreza trwa kilka godzin, to nie można się spodziewać, że goście cały ten czas spędzą siedząc i jedząc. Organizatorzy muszą zaproponować im jakąś ciekawą rozrywkę. Dlatego właśnie potrzebne są zabawy. Coraz więcej osób jednak czuje pewne zażenowanie, patrząc na te gry. Wiele zabaw weselnych ma bardzo silny podtekst seksualny, który trudno przemilczeć. Dlatego też odchodzi się od takich zabaw na rzecz neutralnych, ale nie mniej zabawnych rozrywek. Ostateczne decyzja na temat doboru gier na uroczystość zależy od młodych. To właśnie oni powinni ustalić z wodzirejem szczegóły i ustalić jakie zabawy będą w porządku i jakie zabawy spodobają się gościom. Pamiętajmy, że jeśli będą one źle dobrane, to najprawdopodobniej zakończą się fiaskiem. W grach biorą udział ochotnicy. Jak łatwo się domyślić, mogą oni nie być zainteresowani zabawami, które mają na celu ich ośmieszenie lub pokazanie z niewłaściwej strony.

Dobrze jest też pamiętać, że na weselach coraz częściej pojawiają się najmłodsi. Na uroczystości powinno się też uwzględniać ich obecność i choć w pewnym stopniu powinna zostać dopasowana do potrzeb najmłodszych. Zabawy i gry weselne bez wątpienia wciąż są modne i bardzo potrzebne do tego, by impreza nie była nudna. Mają one jednak zupełnie inny wymiar niż kilkanaście lat temu. Obecnie stawia się raczej na zadania z klasą, które są zabawne, ale równocześnie nie stawiają nikogo w niezręcznej sytuacji. Ściąganie podwiązki zębami powinno raczej zostać pozostawione na noc poślubną, a nie wykorzystywane jako zabawa na sali pełnej gości.

Udostępnij