WnetWesele - portal ślubny

Logowanie Rejestracja Dodaj swoją ofertę

SZUKAJ FIRMY:Suknia ślubna w stylu vintage

2014-07-27, kategoria:

Suknie ślubne

Sukienki w stylu vintage nawiązują do poprzednich epok i są żywym dowodem na to, że w modzie nic nie ginie. Ślub jako tradycyjna uroczystość hołdująca dawnym obyczajom jest wspaniałą okazją do przypomnienia mody sprzed lat. Jeśli w Waszej rodzinie zachowała się stara suknia po babci lub prababci, to warto ją zreanimować. Autentycznie stare koronki i muśliny wyglądają zjawiskowo. Ale mało która z nas jest taką szczęściarą, żeby odziedziczyć przedwojenną suknię. Dlatego polecamy Wam sukienki inspirowane stylem sprzed lat.

Wiek XIX oraz początek wieku XX to czas długich, mocno zabudowanych sukni. Ale już wtedy współistniały obok siebie rózne style w modzie. Na ślubach dominował co prawda styl dworski, a więc drapowane, rozkloszowane suknie, z ciasnym gorsetem podkreślającym talię i obowiązkowo zakryte aż pod szyję. Oprócz dekoltu, zasłonięte były również ręce. Ale już wtedy bardziej odważne Panny Młode decydowały się na mniej zakryte suknie w stylu empire. To właśnie wtedy powstał ten styl, inspirowany starożytnością i nawiązujący do antycznych ubiorów. Suknia empire charakteryzuje się podwyższonym stanem, tuż pod linią biustu, zwiewnym, spływającym dołem a także głębokim dekoltem. Ramiona również pozostawały odkryte, co w ówczesnych realiach było dużą ekstrawagancją. Tkaninami, które wówczas królowały i były najczęściej używane do szycia sukien ślubnych były muśliny, koronki a także batyst.

Suknia ślubna w stylu vintage

Lata 20-te oraz 30-te XX wieku to czas rewolucji obyczajowej. Sporo działo się również w modzie, a panie zaczęły pozwalać sobie na coraz więcej ekstrawagancji, również przy wyborze kreacji ślubnej. Suknie pozostawały długie, ale dominowały już fasony opięte, przy ciele. Odkryte ramiona nikogo już nie bulwersowały. Tkaniny ozdabiano perłami i połyskującymi koralikami. Popularne były także frędzle. Długie welony zasłaniające twarz zostały zastąpione przez fantazyjne opaski oraz niewielkie woalki. Na zdjęciach poniżej zobaczycie suknie wzorowane na modzie z lat 20-tych i 30-tych. W Stanach Zjednoczonych często określa się je stylem Gatsby, nawiązując do słynnego bohatera powieści z tamtych lat. Jeśli marzy Wam się wesele w stylu lat 20-tych to koniecznie obejrzyjcie ekranizację tej właśnie powieści. Kostiumy odgrywają tam niebagatelną rolę a cały film aż kipi atmosferą tamtych lat.

Suknia ślubna w stylu vintage
Suknia ślubna w stylu vintage
Suknia ślubna w stylu vintage

Czasy II wojny, ze względu na panującą wówczas biedę, zarówno w Europie jak i w USA nie zapisały się w modzie niczym szczególnym. Kreacje ślubne w tamtym czasie, ze względu na panujące okoliczności, były raczej skromne. Nie wypadało zakładać wymyślnych kreacji ani bogato zdobionych sukien. Dopiero lata 50-te przyniosły nową erę sukien ślubnych.

Pamiętajmy, że jest to czas wielkiego rozkwitu francuskich domów mody, takich jak Dior czy Chanel. Na poniższym zdjęciu zobaczycie kreacje ślubne z lat 50-tych własnie tych dwóch marek. Z lewej Chanel, po prawej Dior. Jak widać, znowu powróciły rozkloszowane, drapowane kroje. Ramiona i dekolty pozostały odkryte, ukazując kobiece atuty. Poza tym, kreatorzy poszli o krok dalej i zaczęli odsłaniać kobiece nogi. Lata 50-te to czas sukienek kończących się tuż za kolanem. Kobiety wprost oszalały na punkcie tej długości i chętnie zakładały suknie odsłaniające łydki również do ślubu.

Suknia ślubna w stylu vintage
Suknia ślubna w stylu vintage
Suknia ślubna w stylu vintage
Suknia ślubna w stylu vintage
Suknia ślubna w stylu vintage
Suknia ślubna w stylu vintage

Kobiety od zawsze lubiły wzorować się na stylu słynnych osób. Kiedyś były to monarchinie i damy z wielkich dworów, później tak zwanymi ikonami mody były znane aktorki oraz żony polityków . W latach 50-tych oraz 60-tych trendsetterkami były Grace Kelly oraz Jacqueline Kennedy. Ich suknie ślubne były inspiracją dla tysięcy Panien Młodych na całym świecie.

Suknia ślubna w stylu vintage

Lata 60-te przyniosły wielkie rozluźnienie, zarówno w obyczajach jak i w modzie. Zdecydowanie jest to czas kiedy nastała prawdziwa różnorodność w kwestii stylu sukien ślubnych. Popularne były zarówno długie, zwiewne suknie do ziemi, w stylu nieco hippisowskim, jak i sukienki krótsze a nawet mini. Jest to z resztą czas kiedy mini staje się modna i właśnie wtedy wiele zbuntowanych Panien Młodych zakłada do ślubu sukienkę przed kolano. Wcześniej było to nie do pomyślenia.

Suknia ślubna w stylu vintage
Suknia ślubna w stylu vintage
Suknia ślubna w stylu vintage
Suknia ślubna w stylu vintage
 
Suknia ślubna w stylu vintage

Przeczytaj również

Komentarze

COPYRIGHT @ 2013-2019 WNETWESELE.PL
Google+