WnetWesele - portal ślubny

Logowanie Rejestracja Dodaj swoją ofertę

SZUKAJ FIRMY:Ryzykowne gry czyli psychologiczne taktyki stosowane w związkach

2015-06-08, kategoria:

Porady

Człowiek to najbardziej skomplikowana istota jaka chodzi po ziemi. Potrafimy manipulować, kombinować, czarować nawet osoby, które najbardziej kochamy i na którym nam najbardziej zależy.

Eric Bene w swojej książce „W co grają ludzie - Psychologia stosunków międzyludzkich”, opisuje typowe sytuacje społeczne analizując je w konwencji „gier”. Według autora już podczas wczesnego wychowania uczymy się w jakie gry grać lub jakie nie grać, a określone zachowania są nam przez rodziców „przekazywane”.

W książce Jest ich, aż 30 ja wybrałam dla Was kilka najbardziej popularnych i występujących przede wszystkim w związkach małżeńskich.

Dlaczego ty nie ...., – Tak, ale...: Osoba stosująca tę grę oczekuje natychmiastowego podania rozwiązania problemu przez partnera, lub grupę. Wszystkie zaproponowane możliwości są przez nią odrzucane: tak, ale tego nie mogę, tak, ale w mojej sytuacji to nie ma sensu, tak, ale na to się nie mogę zgodzić, tak, ale ja nie dam rady. Takie i podobne odpowiedzi usłyszymy od naszego „gracza”. Osobie tej nie zależy na naszej dobrej radzie lub znalezieniu wyjścia z sytuacji. Chce ona jedynie udowodnić nam, że nie da się nic zrobić, a ona jest biedną ofiarą zaistniałej sytuacji. Wtedy najczęściej partner zmęczony rzucaniem propozycji, przyznaje, że sytuacja jest trudna i zgadza się, żeby wyręczyć w czymś gracza lub pozostawić problem takim jaki jest bez próby go rozwiązania.

Ryzykowne gry czyli psychologiczne taktyki stosowane w związkach

Prawda Kochanie? - Jest to bardzo nieprzyjemna gra. Polega ona na wypowiadaniu w towarzystwie znajomych nieprzyjemnych, ironicznych uwag w stosunku do ukochanego partnera dodając na końcu słowo "Kochanie". np. "Moja żona nigdy nie była mistrzem oszczędzania - prawda kochanie?".

Osobie „zaatakowanej”, ciężko jest wtedy na forum się nie zgodzić ponieważ na końcu wypowiedzi padło słowo kochanie. W innym przypadku partner odwzajemnia się uszczypliwą odpowiedzą również dodając słowo kochanie .np. "Nigdy oszczędzanie nie było moją mocną stroną, ale to nie ja wydałam ostatnio na nowy samochód 50 tysięcy- prawda kochanie". Gracz chce wtedy dać komunikat - nie jesteś bez winy kochanie.

Ryzykowne gry czyli psychologiczne taktyki stosowane w związkach

Teraz Cię mam ty sukinsynu: Gra w której jedna ze stron „podpuszcza” partnera w celu wywołania u niego agresywnej reakcji. Gracz mimo iż jest prowokatorem zaistniałej sytuacji, wchodzi w rolę ofiary. Często osoba grająca w tą grę robi to podświadomie i jest zaskoczona atakiem furii partnera. Zdarzają się jednak przypadki, że robi to specjalnie by mieć „haka” na małżonka.

Ryzykowne gry czyli psychologiczne taktyki stosowane w związkach

Opisane przeze mnie gry to jedynie kilka uproszczonych przykładów na to, w co gramy. Książka Erica Bene składa się aż z trzech części, w których to znajdują się potrzebne teorie zrozumienia gier. Serdecznie polecam zapoznanie się z analizą transakcyjną, czyli jakie istnieją role, w które wchodzimy podczas gier, opisem sytuacji w poszczególnych grach oraz jak się od nich uwolnić.

Najlepszą radą na obchodzenie się z graczami jest mówienie wprost: "Grasz ze mną w grę, ja w to nie wchodzę". Oczywiście najpierw trzeba być świadomym gier oraz zachowań graczy w poszczególnych sytuacjach. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że gracz może zareagować na naszą asertywną postawę buntem. Wcześniej dawaliśmy się „ogrywać”, a teraz nadchodzi tego kres?!

Pamiętajmy jednak, że bez względu na to, czy to my gramy w gry, czy ktoś próbuje nas w nie wciągnąć, są to bardzo ryzykowne zachowania. Nie prowadzą do niczego pozytywnego, a na pewno nie polepszą naszych relacji w związkach.

Katarzyna Sowa
Ukryte w Kadrze
 
Ryzykowne gry czyli psychologiczne taktyki stosowane w związkach

Przeczytaj również

Komentarze

COPYRIGHT @ 2013-2020 WNETWESELE.PL
Google+