WnetWesele - portal ślubny

Logowanie Rejestracja Dodaj swoją ofertę

SZUKAJ FIRMY:Buty do tańca - czym różnią się od tych zwykłych?

2015-05-05, kategoria:

Porady

Poczynając od laika, który chce przetańczyć noc, poprzez parę młodą, dla której wesele jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu, kończąc na profesjonalnych tancerzach turniejowych, wszyscy oni potrzebują dobrych butów tanecznych. Jak je znaleźć?

Sama kwestia doboru idealnych butów do tańca nie jest zagadnieniem nowym. Już w XIX wieku powstały pierwsze firmy specjalizujące się w tworzeniu profesjonalnego obuwia tanecznego, początkowo dla stosunkowo wąskiego grona tancerzy baletowych. Dziś jednak możemy dobrać odpowiednie buty niemal do każdego rodzaju tańca.

Buty do tańca - czym różnią się od tych zwykłych?

Dlaczego powinno się używać butów przeznaczonych specjalnie do tańca?

Mogłoby się wydawać, że tańczyć można w każdych butach. Najważniejsze przecież są chęci, a każdy pewnie zna powiedzenie „złej baletnicy przeszkadza nawet rąbek spódnicy“. Ale profesjonalne obuwie taneczne to nie tylko „widzimisię“ choreografów i trenerów.

Nasze stopy codziennie muszą pokonywać tysiące kroków, schodów i przeszkód. Do tego typu czynności buty codzienne przygotowane są wyśmienicie – obuwie dostępne w typowych sklepach obuwniczych jest sztywne i odporne na uszkodzenia. Takie buty kompletnie się jednak nie sprawdzą podczas wielogodzinnej zabawy lub turnieju.

Podczas tańca stopy potrzebują miękkości i komfortu. W takiej sytuacji bardzo ważna jest lekka konstrukcja, a także podeszwa zapewniająca odpowiedni poślizg oraz dobre wyważenie, niezbędne do wykonywania bezpiecznych i stabilnych obrotów.

Buty do tańca - czym różnią się od tych zwykłych?

Czy do każdego typu tańca potrzebne są inne buty?

Jeżeli dopiero rozpoczynamy przygodę z tańcem, nie musimy od razu kupować kilku par butów, z których każda przeznaczona będzie tylko do jednej dyscypliny. W przypadku początkujących tancerzy, sprawdzić się może obuwie przeznaczone do tańców latynoamerykańskich, ze standardową podeszwą, która jest lekko sztywna, dzięki czemu zapewnia stabilność nóg.

Bywa, że buty przypisane do pewnego typu tańca zostają wykorzystane do odmiennego stylu. Tak było na przykład z jazzówkami. Początkowo popularne były w tańcu nowoczesnym, ale obecnie coraz częściej stosowane są w salsie solo.

Jakie zmiany występują w obuwiu tanecznym?

W przeciwieństwie do butów, w których chodzimy na co dzień, obuwia tanecznego w zasadzie nie dotyczą zmieniające się trendy. Dzieje się tak, ponieważ w tańcu wyczynowym fasony, kolory i stylistyka są ściśle ograniczone przepisami.

Chociaż moda nie jest w tym przypadku najważniejsza, nie oznacza to, że buty taneczne w ogóle się nie zmieniają. W nowoczesnym obuwiu, dla zwiększenia komfortu stosowana jest naturalna futrówka (wyściółka buta). Coraz częsciej skóra używana do produkcji tego elementu butów jest garbowana ekologicznie, czyli bez użycia metali ciężkich.

Osoby tańczące tango czy salsę wymagają większego komfortu, dlatego przy produkcji butów dla nich, stosuje się materiały lepszej jakości – mówi Piotr Brożek z firmy Sensatiano. – W nowoczesnych butach do tańca wyściółki mają dodatkowe warstwy zmniejszające bezpośredni nacisk na przednią część stopy, coraz częściej też produkowane są z materiałów antyalergicznych i antybakteryjnych. Jakość obuwia najłatwiej można kontrolować przy ręcznej produkcji – dodaje.

Producenci, w odpowiedzi na oczekiwania swoich klientów, oferują również coraz większą różnorodność kolorystyczną butów.

Buty do tańca - czym różnią się od tych zwykłych?

Na co zwrócić uwagę wybierając idealną parę?

Aby buty zdały egzamin, muszą zostać dobrane z uwzględnieniem doświadczenia tancerki lub tancerza. Te idealnie dopasowane powinny przylegać do stopy, a w przypadku obuwia do tańców latynoamerykańskich – mogą być nawet o kilka milimetrów za krótkie, aby podeszwa nie przeszkadzała w tańcu.

Panie powinny wybierać takie wysokości i rodzaje obcasów, na których czują się pewnie. Dość dobrą stabilność zapewniają typowo taneczne obcasy typu „flare”, ale mało doświadczonym tancerkom, które oczekują dużej stabilności, polecić można masywne obcasy typu „cuban“. Natomiast obcasy typu „slim“ nie dają wyraźnego poczucia równowagi i są przeznaczone jedynie dla doświadczonych tancerek – tłumaczy Piotr Brożek.

Panowie, wybierając buty, powinni kierować się podobnymi zasadami. Najlepszy jest but z wierzchem ze skóry naturalnej, ponieważ sztuczna nie przepuszcza powietrza. Do tańców standardowych i użytkowych obcas powinien być płaski (o wysokości 2,5 cm), a do latynoamerykańskich wskazana jest wysokość 4-4,5 cm.

Buty do tańca - czym różnią się od tych zwykłych?
Buty do tańca - czym różnią się od tych zwykłych?

Najważniejsze jednak, by buty do tańca nie były za duże.

- W obuwiu damskim otwartym, palce powinny kończyć się na równi z podeszwą lub pozostawić kilka milimetrów luzu. W obuwiu zamkniętym, duże palce nie powinny dotykać czubków – podkreśla ekspert obuwniczej marki Sensatiano.

Panie powinny unikać modeli, w których małe palce wychodzą z boku, poza podeszwę. W takiej sytuacji lepiej sprawdzą się fasony bardziej zabudowane, które zapewnią odpowiedni komfort i stabilność.

Autor tekstu: Marcin Pietraszek, Zdjęcia: mat. prasowe Sensatiano
Buty do tańca - czym różnią się od tych zwykłych?

Przeczytaj również

Komentarze

COPYRIGHT @ 2013-2019 WNETWESELE.PL
Google+